רפואה מונעת נועדה למנוע מחלות ובעיות שונות בבעלי חיים ומגנה עליהם מפני סיבוכים רפואיים רבים.

רפואה מונעת כוללת חיסונים, טיפול נגד טפילים פנימיים וחיצוניים, התאמת מזון ומעקב רפואי שוטף. מניעת מחלות היא פשוטה יותר ולרוב גם זולה בהרבה מטיפול במחלה לאחר שכבר התפרצה.

חיסונים: במרפאה נדאג להתאים את תוכנית החיסונים הרלוונטית לחיית המחמד שלכם בהתאם לסוג וגיל החיה. לא תמיד תוכנית החיסונים שמתאימה לכלב בן שנה תתאים גם לכלב בן 15. מטרת החיסונים היא למנוע הדבקה במחלות זיהומיות שונות, וחשוב לדעת שחלקן קשות מאוד ואף מסכנות חיים.

חיסונים לחתולים– חתולים יקבלו את החיסון המרובע – חיסון המגן על החתולים מפני מחלת החתלתלת (מחלה נגיפית קשה מאוד ומסכנת את חיי החתול) וירוס ההרפס, וירוס קליצי וכלמידיה.

חיסונים לכלבים – כלבים יקבלו חיסון משושה – חיסון המגן על הכלבים מפני מחלת הכלבלבת ווירוס הפרוו (שתי מחלות קשות ביותר של כלבים), חיסון נגד מחלת העכברת (מחלה שיכולה אף לעבור לאנשים), חיסון נגד דלקת כבד נגיפית ופאראינפלואנסה – מחלה נשימתית קשה. כל הכלבים בישראל מחויבים לקבלת חיסון נגד מחלת הכלבת, מחלה העוברת גם לאנשים וממנה אין ריפוי.

באטר של נעמה גרינפלד

טיפול נגד טפיליםבעלי חיים רבים סובלים במהלך חייהם מטפילים חיצוניים כגון פרעושים וקרציות ומטפילים פנימיים (תולעי מעיים). קיימת חשיבות רבה לטפל בקביעות כנגד הטפילים בכלבים וחתולים מאחר והם יכולים להעביר מחלות שונות ולפגוע בבריאות חיית המחמד שלכם. שלא כמו באנשים (היכולים לדבר), סימני מחלה של טפילים בחיות (שלא יכולות לבטא במילים את מה שמפריע להן ולכן לא תמיד נשים לב לאי נוחות שהם מרגישים) יבוא לידי ביטוי בשלבים מאוחרים כשהם כבר גורמים לנזקים משמעותיים.

טיפול שגרתי כנגד תולעי מעיים ניתן פעמיים בשנה בכדור או בזריקה, בגורים לעיתים יש צורך במתן הטיפול באופן תכוף יותר מפני שהם רגישים יותר מחיות בוגרות.

טיפול נגד פרעושים וקרציות יינתן בקביעות (אחת לתקופה בהתאם לסוג הטיפול ומשקל החיה) באמפולה או בכדורים והוא חשוב בכל עונות השנה. חלק מהמוצרים אף מאפשרים מניעה לכמה חודשים ומקלים על תכיפות הטיפול. חיה שלא תקבל טיפול קבוע נגד פרעושים וקרציות עלולה לסבול ממחלות חום שונות, אלרגיות ובמקרים חמורים מאנמיה.

מעקב רפואי שוטףעל מנת למנוע מחלות שונות ובמיוחד בבעלי חיים מבוגרים ישנה חשיבות לבדיקות סקר וזאת דווקא כשהחיה מרגישה טוב ולא מראה סימנים של מחלה. אבחון מוקדם של בעיות ומתן טיפול מוקדם יכול למנוע את החמרת המחלה ויאפשר לשפר את איכות החיים ולהאריך את חיי בעל החיים לעיתים אף בשנים רבות. בדיקות סקר בסיסיות לחיות המחמד כוללות בדיקה גופנית, בדיקות דם, בדיקת שתן ובדיקת לחץ דם.