.גזע הבורדר קולי – Border Collie הוא אחד מהגזעים החכמים ביותר מבין כל הכלבים הביתיים. הם בעלי זריזות ומהירות גבוהה,  הם קלים לאילוף ולכן תוכלו לראות אותם בהרבה מופעי כלבים. מקורם של הכלבים הוא מגבול אנגליה- סקוטלנד  על שם המחוז שם הם גדלו אך כיום הם נפוצים מאוד בכל העולם.

הבורדר קולי הם כלבים שפותחו על ידי האדם לטובת רעיית בעלי חיים בזכות האופי הנוח שלהם ומוסר עבודה גבוה מאוד. הם יכולים לרדוף אחריי העדר  יום שלם  ולכוון אותו במרעה. הודות לכל התכונות הנהדרות הללו הם אהובים מאוד גם על החקלאים ככלבי חווה של משחק  והנאה יחד עם שמירה על השטח מפני זרים.

מראה אופייני

הבורדרים הם כלבים בגודל בינוני עם גוף פרופורציונלי ומעיל מלוטש, דו-שכבתי. הצבע  השכיח שלהם הוא צבע  שחור ולבן אך יש  גם כלבי בורדר קולים בצבעים אדום, כחול וחום. המבנה הזריז והאתלטי שלהם מאפשר להם להצטיין בפעילויות גופניות שונות, כולל ספורט כלבים כמו זריזות, תעלוליי צייתנות ותחרויות רעייה.

הבורדר קולי יכול להיות בקלות כלב משפחה. הן מבחינת משקל אפשר לומר שזכר בוגר יישקל בין 13-20 ק"ג  (בהתאם למצב בריאותו )ואילו הנקבה טיפה פחות. גודל זה הוא גודל מאוד נוח לבעלי כלבים שאוהבים מצד אחד כלב בינוני שאפשר לחבק אותו ומצד שני כלב צייתן שקל מאוד לטייל איתו "רגלי".

בורדר קולי מאפיינים אישיותיים

בורדר קולי ידועים ברמת האנרגיה הגבוהה שלהם . הם תמיד מאוד נמרצים. 

אחד המאפיינים הבולטים שלהם הוא הרצון לרצות את בעליהם והם מוכנים להביא בשבילו כל דבר שהוא יזרוק לעברם. בנוסף בגלל שהם מאוד אינטליגנטיים הם ניתנים לאילוץ בקלות ולכן הם מאוד מחובבים על ידי הבעלים מה שעוזר מאוד לקשר האישי בינהם.

הבורדר קולי מאוד אוהבים לרוץ ולשחק. הם צריכים גירויים ומשחקים על מנת להיות שמחים וחייבים לצאת הרבה ולא להיות תקועים כל היום בבית.

בורדר קולי בריאות ומחלות

הכלבים של גזע הבורדר קולי הם  כלבים בריאים מאוד בסך הכל אך כמו כל גזע יש להם כמה מחלות אופייניות להם. לדוגמא כלבים רבים סובלים מדיספלציה של מפרק הירך . בעיות נוספות שמאד אופייניות לגזע זה הן בעיות עיניים כמו ניוון רשתית של העין