הקאבלייר קינג צ'ארלס ספנייל הוא גזע כלב קטן שמקורו בבריטניה במאה ה-17. הכלבים גודלו במקור ככלבי ברכיים לבני המלוכה, והמראה האלגנטי והאישיות המקסימה שלהם הפכו אותם לבחירה פופולרית לאנשי המעמד העליון.

מבחינת מראה, הקאבלייר קינג צ'ארלס ספנייל הוא כלב קטן, ששוקל בדרך כלל בין 13 ל-18 פאונד וגובהו בסביבות 12-13 אינץ'. יש להם פרווה משי חלקה שמגיעה בכמה צבעים, כולל אדום, שחור ושזוף, טריקולור, ובלנהיים (שילוב של לבן וערמון). האוזניים הזקופות והעיניים הגדולות והאקספרסיביות שלהן מעניקות להן מראה רך וידידותי.

הטמפרמנט של הקאבלייר קינג צ'ארלס ספנייל הוא אחת התכונות החביבות ביותר שלהם. הם ידועים בתור  כלבים ידידותיים, מלאי חיבה ועדינים, מה שהופך אותם לחיות מחמד משפחתיות מצוינות. הם גם אינטליגנטים ולהוטים לרצות, מה שמקל על האילוף שלהם.

דבר אחד שכדאי לזכור על ספניאלים של קבלייר קינג צ'ארלס הוא שהם זן מאוד חברתי. הם אוהבים להיות בקרבת אנשים ויכולים להיות חרדים או משועממים אם הם נשארים לבד לתקופות ארוכות. הם משגשגים מתשומת לב וחיבה, והבעלים צריכים להיות מוכנים לספק הרבה משניהם.

מבחינה בריאותית, הם בדרך כלל גזע מאוד בריא. עם זאת, כמו כל הגזעים, הם רגישים לבעיות בריאותיות מסוימות. אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר שנראות אצל קאבלייר קינג צ'ארלס ספנייל היא מחלת המסתם המיטרלי, מצב המשפיע על הלב. בעיות בריאותיות אחרות שעלולות להיראות בגזע כוללות דיספלזיה של מפרק הירך, לוקסציה של הפיקה ודלקות אוזניים.

כשזה מגיע לפעילות גופנית, קוואלייר קינג צ'ארלס ספנייל הם זן בעל אנרגיה נמוכה יחסית. הם נהנים מהליכות קצרות ומזמן משחק, אבל הם לא דורשים הרבה פעילות גופנית כדי להישאר מאושרים ובריאים. עם זאת, חשוב לזכור שהם מגזע קטן, והם עשויים להיות רגישים יותר להשמנה אם הם לא מבצעים מספיק פעילות גופנית.

בסך הכל, ה-Cavalier King Charles Spaniel הוא בחירה מצוינת עבור כל מי שמחפש בן לוויה קטן, ידידותי ומלא חיבה. הם קלים לאימון, נהדרים עם ילדים, ובדרך כלל הם בריאים וחסרי תחזוקה. עם זאת, בעלים פוטנציאליים צריכים להיות מודעים לאופי החברתי שלהם ולהיות מוכנים לספק הרבה תשומת לב וחיבה כדי לשמור אותם מאושרים ובריאים. עם הטיפול והתשומת הלב הנכונים, ה-Cavalier King Charles Spaniel יכול להוות תוספת נפלאה לכל משפחה.