לב הוא איבר מרכזי בגוף האחראי על הזרמת הדם בתוך כלי הדם לאיברי הגוף וחמצון שלו בריאות. דם עני בחמצן, נכנס אל תוך החלק הימני של הלב, משם עובר לריאות, הדם בריאות מתחמצן והופך להיות עשיר בחמצן. דם עשיר בחמצן נכנס אל הצד השמאלי של הלב ומשם הלב דוחף אותו אל אבי העורקים ומתבצע פיזור של הדם העשיר בחמצן לכל הגוף.

מחלות לב של כלבים וחתולים כוללות בתוכן מגוון רחב של פתולוגיות לבביות. חלקן מולדות, חלקן ניווניות וחלקן זיהומיות. בין המחלות הנפוצות נכללות מחלות אי ספיקה על רקע של דליפת מסתמים. מסתם הינו מבנה פנימי בלב, דמוי מחיצה, המצוי בין מדורי הלב הפנימים ומדורי הלב וכלי דם ראשיים. התפקיד של המסתמים הוא לשמור על זרימת דם חד כיוונית (מסתמים בין מדורי הלב שומרים על זרימה נכונה בתוך הלב עצמו, ומסתמים בין הלב לכלי דם הראשיים שומרים על כיוון הזרמת הדם לאיברי הגוף מתוך הלב). מסתם פגוע עובר שינוי ומתקשה להיסגר באופן הרמטי. באופן זה מתבצעת זליגה של הדם לכיוון ההפוך. זליגת הדם לכיוון הפוך (אחורנית) מעמיסה על מערכות הלב עצמן ועל כלי הדם המובילים את הדם לאיברים. כאשר יש דליפה של מסתם בצד השמאלי וכשל לבבי העומס הוא על הריאות דבר הגורם לזליגת נוזלים לתוך הריאה = בצקת ריאות. במידה ויש דליפה של מסתם בחלק הימני של הלב וכשל לבבי העומס הוא על ורידי הגוף המנקזים את הדם העני בחמצן.

כשל לב שמאלי הינו מסוכן יותר כי גורם לפגיעה משמעותית בריאה. בצקת ריאות מקשה על בעל החיים לנשום ומפחיתה את כמויות החמצן הנישאות בדם לאיברי הגוף.

כשל לב ימני מסוכן פחות מאחר ולא מערב ריאה, אולם בכשל לב ימני תתפתח בצקת וצבירת נוזלים במקומות שונים בגוף ביניהם בצקת בעור, בצקת בטנית וכו.

השפעת גזע וגנטיקה על בריאות הלב של כלבים

הגנטיקה והגזע של הכלב יכולים לשחק תפקיד משמעותי בבריאות הלב שלו. ישנם גזעים הנוטים יותר לפתח בעיות לב מסוימות בשל מבנה גנטי ייחודי. לדוגמה, גזעים קטנים כמו פומרניאן, פקינז וצ'יוואווה נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלות מסתמיות, בעוד שכלבים גדולים כמו דוברמן, גרייט דיין ובוקסר נוטים לפתח קרדיומיופתיה מורחבת (DCM). חשוב שבעלי כלבים יהיו מודעים לסיכונים הגנטיים של הגזע שלהם ויעקבו אחרי סימנים מוקדמים לבעיות לב.

חשיבות ההידרציה בתפקוד הלב של הכלב

הידרציה נכונה היא חיונית לתפקוד הלב וכלי הדם של הכלב. מים מסייעים בשמירה על נפח הדם, משפרים את זרימת הדם ומונעים התייבשות, שיכולה להוביל לעומס על הלב. כלבים זקוקים לגישה למים נקיים וזמינים בכל עת, במיוחד לאחר פעילות גופנית או בימים חמים. חשוב להקפיד שהכלב שותה מספיק מים במהלך היום ולשים לב לסימני התייבשות כמו יובש בפה, חולשה או עייפות יתר.

סימנים לכשל לב בכלבים וחתולים

ירידה בסבילות לפעילות, חיה תשושה ועייפה. כלבים עם כשל לב לא ירצו לטייל או לבצע פעילות מאומצת.

שיעולים – במידה ויש בצקת ריאות או הגדלה של הלב (מצב הנגרם מכשל כרוני ורצון הלב לפצות על המצב) הכלב והחתול יסבלו משיעולים תכופים.

קושי נשימתי – הצטברות של נוזלים בריאות מקשה מאוד על בעל החיים לנשום ובין הסימנים הראשונים שיצפה הבעלים תהיה עליה בקצב הנשימות, נשימה בטנית ונשימה עם פה פתוח (דבר שלא אופייני כלל בחתולים לעומת הכלב).

בנוסף למחלות לב על רקע של פגיעה במסתמים ישנם מחלות לב נוספות, כשבחתולים נפוצה מחלת HCM – Hypertrophic cardiomyopathy. במחלה זו הבעיה נובעת מעיבוי של שריר הלב מה שמקטין את הנפח הפנימי של הלב. הקטנת נפח פנימי של הלב פוגעת בכושר מילוי הלב בדם שמגיע אליו וזליגה שלו אחורנית. תוצאה של בעיית מילוי הלב ויצירת לחצי דם גבוהים מדי בתוכו לרוב תהיה בצקת ריאות. ישנם גזעים מסוימים להם אחוזי מחלת HCM גבוהים יותר מאשר באוכלוסיות חתולים אחרות וזאת כי למחלה גם פן גנטי. בין הגזעים אצלם המחלה הנפוצה יחסית נמנים חתולים פרסיים, Scottish Fold וחתולים מגזע בריטי.

מחלה נוספת אך נדירה למדי היא מחלת DCM- Dilated cardiomyopathy מחלה האופיינית יותר לכלבים מגזעים גדולים. במחלה זו שריר הלב נחלש ויעילות ההתכווצות פוחתת מאוד. הלב עצמו עובר הגדלה, דבר הגורם לפגיעה במסתמים. דליפת מסתמים יוצרת גודש דמי בריאות ובצקת ריאות. כלבים הסובלים ממחלה זו גם אם לא מגיעים לכשל מלא ולבצקת ריאות, סובלים מאוד מחולשה וירידה משמעותית בסבילות לפעילות.

בכל חשד למחלת לב יש לגשת דחוף לבדיקה רפואית! כשל לב ללא קשר למחלת לב או לגורם ספציפי מסכנים את בעל החיים ודורשים התערבות מיידית.

אבחון מחלות לב
אחרי לקיחת היסטוריה רפואית, הרופא יבדוק את חיית המחמד שלכם. בין הממצאים הנפוצים במחלות לב יהיו דופק מהיר, אוושה לבבית – רשרוש של קולות הלב הנובע מזרימה מערבולתית דרך המסתמים וקולות ריאה לא תקינים.

בתום הבדיקה יבוצעו בדיקות דם – אומנם לרוב לא יהיה שינוי בבדיקות הדם באופן משמעותי אך הן חשובות מאוד לתחילת הטיפול מאחר ותרופות ללב עלולות להשפיע על מאזן המלחים והכליות. לאחר מכן הכלב או החתול יעברו צילומי בית חזה כשבין הממצאים הנפוצים ניתן לראות לב מוגדל (בכלבים) צורת לב חריגה (בחתולים), גודש של כלי דם ריאתיים ובצקת ריאות.

במידה וחיית המחמד תתקשה לנשום, חלק מהבדיקה תבוצע תחת טשטוש כדי להפחית את הסטרס דבר שעלול להחמיר את הבעיה הלבבית ממנה סובלת החיה.

טיפול במחלות לב מתמקד לרוב בתרופות משתנות – תרופות העוזרות בפינוי עודף נוזלים בגוף ובתרופות המחזקות את התכווצות שריר הלב.

על מנת לאפיין את המחלה הספציפית ולהתאים לה את הטיפול באופן מיטבי אנו ממליצים על בדיקה של קרדיולוג מומחה. הקרדיולוג יבצע אקו לב (אולטרסאונד לב בו נמדדים הלחצים הפנימיים בלב עצמו) ויחליט על הטיפול. מתן טיפול נכון יכול להאריך בשנים רבות את חייו של הכלב או החתול והקפדה על ביקורות חצי שנתיות תאפשר לנו לשמור על החיות מפני הידרדרות.

לאן המחקר על הלב של כלבים מתקדם?

אחד התחומים המתפתחים ברפואת הלב הוא השפעת הגורמים הסביבתיים על בריאות הלב של הכלב. מחקרים מצביעים על כך שלזיהום אוויר, מתח ולחץ יש השפעה ישירה על תפקוד הלב ועל בריאותו הכללית של הכלב. למשל, כלבים החיים בסביבה עירונית עם זיהום אוויר גבוה נוטים לסבול יותר מבעיות לב לעומת כלבים החיים בסביבה כפרית ונקייה. בנוסף, מצבי לחץ ומתח נפשי עלולים להוביל לשינויים בקצב הלב ולהגביר את הסיכון להתקפי לב.

צוות המרפאה תמיד זמין עבורכם לכל שאלה או יעוץ. מבטיחים להעניק את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר עבור חיית המחמד שלכם. 
מוזמנים להתקשר אלינו להתייעצות בטלפון 09-9572267  או  לשלוח ווטסאפ אל המספר 058-445-2100.