גירודים בכלבים וחתולים היא תופעה נפוצה מאוד ובהחלט מטרידה מאוד של חיות המחמד שלנו.

גירודים, או תחושת גרד מתבטאים לרוב על ידי גירוד פעיל של חלקי גוף שונים בעזרת הגפיים של החיה (גירוד בטן, גירוד של הראש או הצוואר, גירוד צידי הגוף) או ניסיונות נשיכה של הגב ואזור שורש הזנב. חשוב לדעת כי גם ליקוק אינטנסיבי, ובמיוחד בחתולים הוא ביטוי לתחושת גרד ואז החיה תלקק לרוב את הרגליים, הירכיים והבטן. אצל כלבים נפוץ גם ליקוק כפות הרגליים.

בין הגורמים לגירודים נמנים מצבים רבים והעיקריים שבהם הם טפילי עוראלרגיות לסוגיהן, זיהומי עור ועוד.

כלב מתגרד

טפילי עור:

טפיל עור הנפוץ מכולם הוא פרעוש. פרעושים מצויים בסביבה שלנו ולרוב בילתי נראים. הם יכולים לעלות על בעל החיים כשהוא מטייל בחוץ או על חיות בית שלא יוצאות החוצה כלל דרך הגעה מנעליים של הבעלים/דרך מרפסות או דלקות. רמת טיפוח של החיה לא קשורה להדבקה ולכן גם חיות מחמד המטופחות והמטופלות ביותר נדבקות בפרעושים. לכן כולם, גם כלבים וגם חתולים החיים בבית אמורים להיות מטופלים נגד הפרעושים בעזרת חומרים מיוחדים שנמכרים אצל וטרינר או בחנויות החיות. מאחר וישראל היא ארץ חמה כל החיות צריכות להיות מטופלות לאורך כל השנה, גם בחורף, וזאת לעומת הדעה הרווחת של חלק מהבעלים שחושבים שהטיפול נדרש בחודשי הקיץ בלבד.

פרט לפרעושים קיימים טפילי עור נוספים שחלקם מזהמים אוזניים וחלקם מזהמים את העור. כלבים וחתולים עלולים לפתח תגובה אלרגית גם אליהם. חשוב מאוד שבכל ביקור תבקשו בדיקה מקיפה של החיה שתכלול הסתכלות על העור עצמו והאוזניים.

ברוב מצבי האלרגיה או אפילו בגירודים קלים בעלי החיים יכולים להכניס זיהום עורי אשר יוסיף לתחושת הגרד ויהפוך את העור לפצוע יותר ומודלק. בעל חיים שסובל מזיהום נלווה של העור יצטרך טיפול נרחב יותר שיכלול טיפול בדלקת העורית וזאת מעבר לטיפול כנגד האלרגיה עצמה.

אבחון וטיפול נגד גירוד ואלרגיות מתמקד בלקיחת היסטוריה מסודרת, בדיקה מלאה של החיה ובחינה מדוקדקת של העור והאוזניים. קיימים כלים רבים לאבחון של הגורם לבעיה וביניהם בדיקות מיקרוסקופיות, בדיקות דם, תרביות עור ועוד. במצבים הקשים במיוחד ייתכן והאבחון יורחב לבדיקות מיוחדות של מחלות הורמונאליות או מחלות פנים.

קיימים טיפולים רבים ויעילים נגד גירוד ומחלות עור שונות הגורמות לגרד. ברגע שמסתיים האבחון הוטרינר יתאים את הטיפול הנכון לחיית המחמד שלכם ובכך נוכל להקל עליה ועליכם להתמודד עם הבעיה.

 

אלרגיות של כלבים וחתולים:

האלרגיות מתחלקות לשלושה סוגים עיקריים: אלרגיה לפרעושים, אלרגיה למזון ואלרגיה לחומרים נדיפים.

אלרגיה לפרעושים – היא ככל הנראה האלרגיה הנפוצה ביותר. עקיצות פרעושים עלולות לגרום בחיות רגישות לתחושת גרד עז שמתבטא לרוב בגירוד מעל שורש הזנב, בתי השחי והמפשעות (בכלבים). בחתולים האלרגיה לפרעושים תתבטא בגירודים אך גם ליקוק אינטנסיבי של הגוף. בחיות שהן רגישות ממש מספיק פרעוש אחד ויחיד על מנת לגרום לתגובה אלרגית קשה.

אלרגיה למזון – תתבטא לרוב גם כן בגירודים, אך גם בליקוק כפות רגליים, בעיות כרוניות בשקים האנליים ולעיתים בדלקות אוזניים כרוניות. אלרגיה למזון יכולה להתפתח בגילאים שונים יכולה לנבוע מכל מרכיב מזון, ז"א החיה עלולה להיות רגישה לחלבון מסוים אך גם יש חיות שרגישות לפחמימות או מרכיבים אחרים המצויים במזונות שלהם.

אלרגיה לחומרים נדיפים – היא אלרגיה שנקראת "אטופי" והיא למעשה תגובה אלרגית המתפתחת דרך חשיפת מערכת הנשימה לחלקיקים אלרגניים באוויר. למרות שהחשיפה באלרגיה זו היא דרך מערכת הנשימה התגובה האלרגית תתבטא לרוב על ידי גירודים וליקוק אינטנסיבי של כל הגוף. אלרגיה לחומרים נדיפים תכלול אלרגיה לאבקנים של פריחה שונה (עצים, פרחים ודשא), קרדית אבק ועוד.

לחלק ניכר מהחיות יש יותר מסוג אחד של אלרגיה ולמעשה כל אחת מסוגי האלרגיה יכולה להחמיר אלרגיה נוספת שכבר קיימת אצל החיה. זאת אומרת, שאם הכלב שלכם אלרגי לפריחה (סובל מאטופי) הרי שעקיצות פרעושים (גם אם הכלב לא מאוד אלרגי אליהם) יכולות להחמיר את האלרגיה  הזו ולכן ביטוי הגרד יהיה חמוד פי כמה לעומת מצב שבו הכלב לא סובל מפרעושים כלל.

פרט לאלרגיות לפרעושים, מזון וחומרים נדיפים קיימות אלרגיות נוספות אולם הנפיצות שלהם נמוכה בהרבה.

צוות המרפאה תמיד זמין עבורכם לכל שאלה או יעוץ. מבטיחים להעניק את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר עבור חיית המחמד שלכם. מוזמנים להתקשר אלינו להתייעצות בטלפון 09-9572267 או לשלוח ווטסאפ אל המספר 058-445-2100.

 

הועלה לאתר על ידי טומהוק שיווק – פרסום בגוגל