את.ה כבעלים אחראי של חיית מחמד, חיוני מאוד שתהיה מודע לבעיות הבריאותיות הפוטנציאליות שיכולות להשפיע עלכלבך הפרוותי. בין החששות הללו, יש סכנה נפוצה למידי של אלרגיות אצל כלבים. במדריך זה, נתעמק בעולם האלרגיות לכלבים, נדון במה מדובר, כיצד לזהות אותן ובאפשרויות הטיפול הזמינות.

מהן אלרגיות אצל כלבים בעצם?

בדיוק כמו בני אדם, כלבים יכולים לפתח תגובות אלרגיות לחומרים שונים בסביבתם. אלרגנים אלו יכולים לכלול אבקה, קרדית אבק, נבגי עובש, מזונות מסוימים, ואפילו רוק פרעושים. כאשר המערכת החיסונית של הכלב מגיבה יתר על המידה לחומרים אלו, היא עלולה להוביל למגוון של תסמינים המכונים ביחד אלרגיות.

איך וטרינר מאבחן אלרגיה לכלב?

זיהוי המחלה כלומר שהכלב שלך סובל מאלרגיות יכולה לפעמים להיות משימה מאתגרת, שכן התסמינים יכולים לחקות את אלה של בעיות בריאותיות אחרות. עם זאת, סימנים נפוצים של אלרגיות בכלבים כוללים:

1. גירוד או ליקוק מתמשך, במיוחד באזורים ספציפיים כמו הכפות רגליים, האוזניים, הפנים והבטן.

2. אדמומיות, דלקת או גירוי בעור, מלווה לעתים קרובות בנשירת שיער או בנקודות חמות.

3. דלקות אוזניים כרוניות או דלקות עור חוזרות.

4. התעטשות, שיעול או צפצופים, במיוחד בעונות מסוימות או בסביבות ספציפיות.

5. בעיות במערכת העיכול כגון הקאות, שלשולים או גזים מוגזמים (במקרים של אלרגיות למזון).

אם אתה מבחין באחד מהתסמינים הללו אצל הכלב שלך, חיוני להתייעץ עם הוטרינר שלך לאבחון נכון.

אבחון אלרגיות אצל כלבים כרוך בדרך כלל בשילוב של חקירה של היסטוריה התיק הרפואי, בדיקה גופנית ולעיתים בדיקות מיוחדות לזיהוי אלרגיה. הוטרינר שלך עשוי לברר לגבי התזונה של הכלב שלך, סביבת המגורים וכל שינוי אחרון שיכול לתרום לתסמינים.

מהן הבדיקות המיוחדות לזיהוי אלרגיה?

מומלץ לעשות לפי שיקולי המרפאה את הבדיקות הללו: 

1 בדיקת עור תוך עורית: זו כוללת הזרקת כמויות קטנות של אלרגנים נפוצים מתחת לעור הכלב ותצפית על כל תגובותיו.

2. בדיקות דם: בדיקות אלו מודדות את רמות הנוגדנים בזרם הדם הספציפיות לאלרגנים מסוימים.

3. הווטרינר במרפאה עשוי להציע ניסוי תזונתי כדי לקבוע אם אלרגיות למזון מסוים הן המקור לבעיה. זה כרוך בדרך כלל בהאכלה של הכלב שלך במקור חלבון חדש או בתזונה שעברה הידרוליזה למשך תקופה מוגדרת תוך מעקב אחר שיפורים בתסמינים.

מהו הטיפול הנכון לאלרגיות של כלב?

לאחר שזוהו האלרגנים המעוררים את הסימפטומים של הכלב שלך, הווטרינר שלך יכול להמליץ על תוכנית טיפול מתאימה. אפשרויות הטיפול באלרגיות לכלבים עשויות לכלול: 

1. תרופות: הווטרינר שלך עשוי לרשום אנטיהיסטמינים, קורטיקוסטרואידים או תרופות אחרות כדי לשלוט על גירוד, דלקת ותגובות אלרגיות אחרות.

2. אימונותרפיה: במקרים של אלרגיות סביבתיות, ניתן להמליץ על אימונותרפיה ספציפית לאלרגן (זריקות אלרגיה). זה כרוך במתן מינונים הגדלים בהדרגה של האלרגן כדי לבטל את הרגישות של המערכת החיסונית של הכלב לאורך זמן.

3. ניהול תזונתי: אם יש חשד לאלרגיות למזון, ייתכן שיהיה צורך במעבר לדיאטה היפואלרגנית.

4. הימנעות ממקור האלרגיה. במידת האפשר, צמצום החשיפה של הכלב שלך לאלרגנים ידועים יכולה לעזור להקל על הסימפטומים. זה עשוי להיות כרוך בשמירה על יתר ניקיון הבית, שימוש במצעים היפואלרגניים והימנעות מהליכות בעונות שיא האבקה.