דלקות שתן בחתולים הן בעיה רפואית נפוצה מאוד וידועה בקרב בעלים רבים. שלא כמו בכלבים, דלקות שתן של חתולים ברוב המקרים הן דלקות סטריליות ללא גורם זיהומי כלשהו, אם כי ישנם חתולים המפתחים גם דלקות שתן זיהומיות על רקע של התרבות החיידקים בשתן. שכיחות המחלה בקרב חתולים זכרים היא גבוהה יותר לעומת הנקבות ובחתולים החיים בתוך הבית לעומת חתולים שיוצאים גם החוצה המחלה נפוצה יותר. במחקרים אחרונים הוכח כי קיים קשר בין הדלקת לבין ריבוי חתולים בבית וחתולים החווים סטרס. כמו כן נמצא קשר בין השמנת החתולים והתפתחות התהליך הדלקתי.

גורמים לדלקות שתן בחתולים
בחלק ניכר מדלקות סטריליות לא נמצא גורם ראשוני למחלה. אולם במחקרים שבוצעו על אוכלוסיות חתולים עם דלקות הוכח כי סטרס מכל סוג מגביר את הסיכוי להתפתחות דלקת. חתולים רגישים מאוד למצבי סטרס ועל כן מצבים של מעבר דירה, כניסת אדם חדש לבית, רעשים חזקים או הכנסה של חיית מחמד חדשה יכולים לגרום לדלקת שתן סטרילית בחתול.

דלקות שתן זיהומיות נגרמות מנוכחות של חיידקים המתרבים בשתן, חיידקים אלו מגיעים אל השלפוחית דרך מחזור הדם או דרך השופכה החיצונית.

דלקות שתן יכולות להיווצר עקב נוכחות של קריסטלים ואבנים בשתן – נטיה של חלק מהחתולים הקשורה למזון שלהם ולחומציות השתן. אבנים הם מצע נוח מאוד עבור החיידקים להתרבות והם גורמות לחוסר נוחות רבה מאוד לחתול.

סימנים של דלקת שתן בחתולים
השתנה מחוץ ארגז, יללות כאב בעת מתן שתן, מתן שתן דמי, עליה בתדירות מתן השתן.

מצב מסוכן מאוד של דלקת שתן הוא חסימת שתן. מאחר ודלקת גורמת להפרשת דם והצטברות של חלבון ותאי דלקת בשתן השופכה שהיא צרה מאוד בעיקר בחתולים זכרים, עלולה להיחסם ולא לאפשר לחתול להשתין. מצב של חסימה יגרום לסימני מצוקה משמעותיים בחתול. חתול עם חסימת שתן ינסה לתת שתן אך לא יצליח או שיתן שתן בשלוליות קטנות מאוד ובטיפות ולא בזרם, יראה סימני כאב חמורים ובסופו של דבר כשהשתן יתחיל להיספג אל מחזר הדם החתול יראה סימנים כלליים של חולשה חמורה, הקאות ואפטיה.

חסימת שתן היא מצב המסכן חיים באופן מיידי, במידה ולא נפתר תוך כמה שעות.

אבחון דלקות שתן בחתולים
אבחון הדלקת יתבצע במרפאה אחרי תשאול של היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית מלאה. בחתולים הסובלים מדלקת אך לא חסומים הבדיקה הגופנית תהיה תקינה. בהמשך תתבצע בדיקת שתן שלרוב נלקחת באופן סטרילי מתוך השלפוחית ובה נמצא סימנים של חומציות לא תקינה, נוכחות של תאי דלקת או תאים אדומים, קריסטלים ולעיתים חיידקים. על מנת לשלול אבנים יש לבצע לחתול צילום רנטגן או לבצע אולטרסאונד בטן לשלפוחית – אמצעי הדמיה בהם ניתן לראות את האבנים.

למרות שרוב דלקות השתן של חתולים הן דלקות סטריליות יש חשיבות גדולה בביצוע תרבית ורגישות – בדיקה בה השתן שנלקח באופן סטרילי מהחתול נזרע על צלחת פטרי מיוחדת בה נבדקת צמיחת חיידקים. במידה וישנה צמיחה של החיידקים הם ייבדקו לרגישות שלהם לאנטיביוטיות שונות וזאת על מנת להתאים את הטיפול הנכון ביותר לזיהום הקיים בשלפוחית שתן.

טיפול
טיפול בדלקות סטריליות יכלול לרוב שיכוך ומתן תרופות אנטי-דלקתיות (זכרו דלקת שתן היא מצב הגורם לכאב רב לחתולים), תרופות המרחיבות ומרפות את שופכה (במצב של דלקת יש לפעמים כיווץ של שריר השופכה דבר הגורם לכאב וקושי במעבר השתן דרך הצינור) ובמקרים של דלקות זיהומיות יהיה צורך להוסיף טיפול אנטיביוטי.

דלקות שתן הן בעיה רפואית חוזרת אצל חלק מהחתולים וחלקם יסבלו ממנה מספר פעמים לאורך חייהם. שינוי בתזונה של החתול ושינוי ביתי יכולים לשפר מאוד את איכות החיים של החתול ולמנוע חזרתיות של הדלקת.

חתולים הסובלים מדלקות שתן חוזרות אמורים לאכול מזון רפואי מיוחד המגביר את צריכת הנוזלים ומדלל את השתן ושומר על חומציות תקינה של השתן עצמו. כמו כן רצוי שיקבלו שימורים בהם תכולת נוזלים גבוהה בהרבה מאשר במזון יבש. חשוב מאוד לשים כמה ארגזים בבית בו יש כמה חתולים ואף לנסות ולהחליף את סוג הארגז למועדף על ידי החתול. יש למנוע מחתולים אלו סטרס וזאת על ידי התנהלות משפחתית נכונה או על ידי מתן תרופות מרגיעות בתקופות לחוצות מהם לא יכול להימנע החתול.

צוות המרפאה תמיד זמין עבורכם לכל שאלה או יעוץ. מבטיחים להעניק את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר עבור חיית המחמד שלכם.
מוזמנים להתקשר אלינו להתייעצות בטלפון 09-9572267  או לשלוח ווטסאפ אל המספר 058-445-2100.