מיקופלזמה בחתולים

מיקופלזמה של חתולים נובעת מזיהום דם של החתול על ידי חיידק טפילי קטנטנן בשם Mycoplasma Hemofelis, חיידק זה בעבר נקרא המוברטונלה וכך מכירים אותו חלק מבעלי החתולים. החיידק מועבר על ידי פרעושים ועם עקיצת הפרעוש עובר אל מחזור הדם של החתול. החיידק נצמד אל דופן כדורית הדם האדומה ובכך גורם להפעלה של תגובה חיסונית כנגד כדוריות מזוהמות. מערכת החיסון מזהה את הכדוריות כמרכיב דם זר וגורמת להרס של כדוריות הדם האדומות. אומנם מחלה זו לא מאוד מוכרת בקרב בעלי החתולים, אך היא נפוצה למדי ואחד הגורמים הראשיים לאנמיה בחתולים. הרס כדוריות הדם יכול להתרחש לאורך זמן ובאופן איטי אך לפעמים ההרס הוא מהיר מאוד ויוצר מצב של אנמיה חמורה תוך זמן קצר.

סימנים למחלת מיקופלזמה

אחד הסימנים הנפוצים הם חום, חתול עם חום לרוב יראה אפטי, חלש יותר ואף יפסיק לאכול. אומנם הבעלים לא יכולים למדוד חום בעצמם אבל כל יתר הסימנים (חולשה , אפטיה ואובדן תיאבון) אמורים “להדליק נורה אדומה”.

בבדיקה אצל וטרינר ואחרי קבלת היסטוריה רפואית תתבצע בדיקה רפואית מלאה. בבדיקה לרוב יימצא חום, הגדלה של קשרי לימפה וחיוורון – שהוא סימן מחשיד לאנמיה.

כל החתולים החשודים למחלה אמורים לעבוד בדיקות דם מלאות והסתכלות על משטח הדם. בבדיקת דם הממצא הנפוץ הוא אנמיה משתנה בחומרתה, ולפרקים נראה גם צהבת. בהסתכלות על משטח הדם ניתן לעיתים לזהות את הטפיל עצמו.

במידה והחתול לא מאוד אנמי הטיפול במחלה יכלול טיפול אנטיביוטי ייעודי של דוקסילין ונוגדי חום. במקרים של הרס חמור של כדוריות הדם האדומות לעיתים יש צורך להוסיף סטרואידים כדי להפחית את התגובה החיסונית ההרסנית.

מחלה זו שיכולה להיות קשה מאוד, ניתנת למניעה בקלות וזאת על ידי מתן סדיר של חומר נגד פרעושים לחתולים. חלק מהבעלים נוטים לדלג על הטיפול מאחר ולא רואים את הפרעושים על החתול או מסיבות אחרות, אך מספיק פרעוש אחד נגוע כדי להעביר את המחלה לחיית המחמד האהובה שלכם. זכרו- מניעה תמיד עדיפה מטיפול במחלה.

צוות המרפאה תמיד זמין עבורכם לכל שאלה או יעוץ. מבטיחים להעניק את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר עבור חיית המחמד שלכם. 

מוזמנים להתקשר אלינו להתייעצות בטלפון 09-957226 או לשלוח ווטסאפ אל המספר 058-445-2100.