עיני כלבים וחתולים רגישות לפגיעות שונות וברפואה וטרינרית לעומת רפואת אנשים נצפים מקרים רבים של מחלות עיניים על רקע של זיהומים, טראומות, מבנה עין חריג או פציעה. העין בנויה משכבה שקופה חיצונית הנקראת קרנית, צבע העין (חום, ירוק, כחול וכו) נובע ממבנה פנימי הנקרא קשתית, מאחורי הקשתית ממוקמת העדשה ומאחורה רשתית. כל מדורי העין מלאים בנוזל מיוחד המעניק לעין את הצורה הכדורית שלה.

בין הפגיעות הנפוצות של הקרנית נכללים כיבים בעיניים. כיב הוא למעשה פצע הנגרם ברקמת הקרנית כשחלק מהכיבים יכולים להיות שטחים מאוד אך חלקם עלולים להיות עמוקים מאוד החודרים את כל הקרנית וחושפים את מבנה העין הפנימי והרגיש לסביבה חיצונית.

גורמים לכיב קרנית:
כיבים יכולים להיווצר ממספר גורמים שונים. בכלבים הגורם הנפוץ ביותר הוא טראומה. שריטה של הקרנית/פציעה שלה או שפשוף יוצרים פציעה שטחית על הקרנית אשר יכולה להעמיק ולגדול. גוף זר שחדר לעפעף ישפשף את הקרנית עד למצב של כיב.

בחתולים הגורם הראשי לכיבים הוא וירוס ההרפס הפוגע קשות בעיני חתולים.

חלק מגזעי הכלבים להם עיניים בולטות כגון פקינזים או פאגים הם בעלי רגישות מיוחדת לבעיה מאחר ומפתח העין שלהם גדול מאוד בעוד שהגולגולת שטוחה. מצב זה גורם לעין לבלוט החוצה ולהיות חשופה לפגיעות.

פגיעה בייצור דמעות או עין יבשה גם כן יגרמו לפעמים לכיבים מאחר ולא מתרחש סיכוך טבעי המגן על העין.

גורם נדיר יותר הוא צמיחה של ריס הפונה פנימה לתוך העין במקום כלפי חוץ וגם מצב זה יגרום לשפשוף מתמיד של הקרנית ולפציעה שלה.

סימנים לכיבים: בין הסימנים לנוכחות כיב בעין נכללים הפרשות עיניים מרובות, שפשוף העין על ידי החיה וסגירת העין – סימן של כאב.

אבחון:
אבחון של כיבים יתבצע אחרי בדיקה רפואית מלאה ובדיקה טובה של העין. בבדיקה זו החיה תקבל טיפות מאלחשות כדי להקל על תחושת הכאב שלה. הרופא יבדוק את מבנה העין ויחפש ממצאים לא תקינים כגון נוכחות של גוף זר בתוך העין או ריס הצומח לכיוון הלא נכון, כמו כן האבחון הסופי יתבצע על ידי צביעה מיוחדת בצבע צהוב זרחני – צביעה זו חודרת אל השכבות הפנימיות של הקרנית רק במידה והקרנית פצועה.

טיפול:
טיפול בכיב קרנית הוא טיפול הדורש דחיפות רבה. פרט לסבל של בעל החיים יש סיכון בהגדלת הכיב ופגיעה בכל שכבות הקרנית- מצב זה יצור "חור" בחלק החיצוני של העין ויחשוף את המבנים הפנימיים שלה לסביבה החיצונית.

הטיפול יכלול תמיד שיכוך, טיפול אנטיביוטי, טיפול אנטי-דלקתי וסרום עיניים. סרום הוא מרכיב מיוחד המעכב פעילות חלבונים שאחראים על הרס הקרנית. חלק מהטיפול יהיה בטיפות וחלקו בתרופות לפה. הטיפול תמיד דורש מסירות רבה מצד הבעלים וביקורות תכופות למעקב.

במקרים קשים במיוחד של כיבים עמוקים מאוד או חיה שלא ניתן לשים לה טיפות יתבצע ניתוח flap – ניתוח המבוצע על ידי ד"ר אריק זיו- רופא העיניים של המרפאה, בו רקמה מהלחמית מושתלת על אזור הכיב ובכך מתאפשרת ההחלמה שלו.

במידה והכלב או החתול שלכם מראים סימנים של כאב עיניים צרו איתנו קשר בהקדם על מנת שנוכל להעניק לחיית המחמד שלכם אבחון וטיפול.