על הצורך לשמור על שינינו, השיניים האנושיות, כשהן בריאות, לבנות וחזקות, נכתבו כבר (בלי הגזמה) מאות אלפי מאמרים אבל, בניגוד לנו, בני האנוש, המסוגלים לחוש כשמשהו אינו כשורה עם שן אחת (או יותר) בפה שלנו, ובעת הצורך, אף לפנות לעזרה מקצועית, חיות המחמד שלנו (ובעיקר כלבים) דומים בכך מאד לילדים קטנים, ואינם יודעים להתריע בפנינו, בזמן אמת, שמשהו מציק להם.

צחצוח שיניים כלבים

צחצוח שיניים לכלבים – מדוע הוא בכלל נדרש?

צחצוח שיניים לכלב אינו רק חיוני לצורך יצירת נשימה רעננה בעלת ריח טוב יותר (ומי שמגדל כלב יודע ב ד י ו ק על מה אנחנו מדברים), אלא שהיא גם מהווה נדבך חשוב בשמירה על בריאות החניכיים, השיניים ובריאותו הכוללת של הכלב שלכם. מחקרים טוענים כי למעלה מ-80% מהכלבים שגילם מעל ל-5, סובלים כיום מבעיות שיניים או מחלות חניכיים, ברמה כזו או אחרת, כך שאין ספק כי מחלות השיניים והחניכיים ושיניים נפוצות הרבה יותר מאשר מרביתנו חושבים.

בדומה למחלות החניכיים האנושיות, אף מחלות החניכיים בכלבים מתפתחות, בהדרגה, ומתחילות עם הצטברותם של חלקיקי מזון לאורכו של קו החניכיים. הצטברות זו יוצרת את משקע ה"פלאק", שעם הזמן ועם התרבותם של חיידקים עליו, הופך לאבנית הקשה והמטרידה. כשהאבנית אינה מטופלת ומוסרת מן השיניים, היא גורמת לכיסים שורצי חיידקים הגורמים לרקמת החניכיים הרכה להיפרד ולהתרחק מהשן, וכך, למעשה, נוצרת דלקת חניכיים חמורה.

תוצאותיו של תהליך כגון זה עלולות להיות רבות ושונות, החל בכאבים עזים בעת האכילה (ובהמשך, בעת החמרת המצב – גם לא בזמן האכילה), כיסים מוגלתיים (אבצסים) בחניכיים, איבוד השיניים, דלקות בעצם הלסת, ולפעמים, אף אפילו למצבים גרועים מכך, מצבים בהם החיידקים חודרים למחזור הדם של הכלב ופוגעים בכליותיו, בכבד, בלב, במוח או באיברים חיוניים אחרים.

לצערנו הרב, בחלק גדול מהמקרים, כשהכלב מגיע לווטרינר עם בעיית שיניים מאובחנת, מצבו חמור והוא כבר סובל עד כדי כך, כי ניקוי שיניים פשוט או הסרת אבנית רגילה על ידי הווטרינר לא יספקו את הפתרון ההולם לבעיה, ויתעורר הצורך בעקירת השיניים הבעייתיות או הרופפות. ככלל, כל טיפול שיניים אצל כלבים יתבצע בהרדמה מלאה – עניין שהופך אותו לא רק לבעייתי ומסוכן עבור הכלבים הקשישים יותר, אלא אף לבעייתי עבור כלבים השייכים לגזעים מסוימים או מעורבים בהם.

איך לצחצח שיניים נכון?

מובן לגמרי כי הפתרון הטוב ביותר לבעיה זו היא אימוץ שגרת צחצוח שיניים סדירה מקדימה, אשר, למעט מאשר במקרים חריגים, מסוגלת להביא לכך שהכלב שלכם לא יזדקק כלל להתערבותו של הווטרינר בטיפול בשיניו.

אם כן, מה יידרש לכם בכדי לצחצח שיניים לכלב שלכם?

מברשת שיניים – לפעולת הברשת השיניים ישנה חשיבות עליונה בצורך להסיר את מרבית הפלאק המצטבר, ולכן, לא ניתן לוותר על השימוש בה או להחליפה במוצרי היגיינת הפה אחרים (כלומר – משחות השיניים, חטיפים דנטאליים, מוצרי לעיסה וכן הלאה). בהתאם לכך, כיום, שוק מוצרי האביזרים לבעלי חיים מציע מגוון רחב של מברשות שיניים ייעודיות המתאימות לצחצוח שיניהם של כלבים. תוכלו, אם הכלב שלכם ישתף פעולה איתכם, לנסות לצחצח את שיניו באמצעות גאזה הכרוכה על אצבעכם, להשתמש במברשת שיניים המתלבשת על האצבע המורה או במברשת שיניים לכלבים שנראית בדיוק כמו מברשת שיניים המיועדת לשיניהם של בני אדם. איך בוחרים?

כהמלצה כוללת, כדאי לבחור את המברשת עימה אתם והכלב שלכם חשים בנוח, גם אם, לשם כך, תצטרכו לנסות סוגים אחרים קודם. לא מדובר בהוצאה גדולה, ויחסית לזמן, לכסף ולכאב שכרוכים בטיפול ניקוי שיניים, הסרת אבנית (ובמקרים החמורים יותר – עקירות), ההשקעה בכך, באמת, בטלה בשישים.

משחת שיניים המיודעת לכלב או לחתול אינה מכילה פלואוריד, פועלת בצורה אנזימטית (מפרקת) את הפלאק ומגיעה במגוון טעמים שבעלי חיים אוהבים (עוף, כבד וכן הלאה). בעת בחירת משחת השיניים, מומלץ לבחור במשחה המיוצרת ע"י חברה מוכרת ואמינה, ורצוי כזו המתמחה ביצור מוצרים המיועדים, ספציפית, לבעלי חיים.

באופן האידיאלי, המלצות של וטרינרים גורסות כי יש לצחצח את שיניו של הכלב שלכם  כל יום למשך לפחות דקה אחת (עדיף יותר). לכלבים הקטנים ולכלבים השייכים לגזעים בעלי האף הפחוס (כדוגמת הפקינז, הפאג והבולדוג) ולכלבים המעורבים בגזעים הללו, תידרשו, לרוב לצחצח את השיניים בתדירות גבוהה יותר ובתשומת לב רבה יותר מאשר לכלבים מגזעים אחרים, וזאת, עקב מבנה הלסתות והנטייה הגנטית המוכרת שלהם לצבור אבנית ולפתח מחלות חניכיים.

לסיום

יחד עם זאת, חשוב לציין, כי בכל בדיקה שגרתית של הכלב, חשוב להזכיר לווטרינר לבדוק גם את שיני הכלב (במקרים שבהם הוא אינו זוכר לעשות זאת בעצמו), על מנת שלא להגיע למצבים בהם מצב השיניים מתדרדר או שהאבנית מצטברת עד לכדי מצב הדורש התערבות וטרינר.

צוות המרפאה תמיד זמין עבורכם לכל שאלה או יעוץ. מבטיחים להעניק את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר עבור חיית המחמד שלכם.

מוזמנים להתקשר אלינו להתייעצות בטלפון 09-9572267 או לשלוח ווטסאפ אל המספר 058-445-2100.

נכתב על ידי טומהוק שיווק – פרסום בגוגל