לפני שנדבר על התהליך עצמו של העיקור , מה משך הזמן שלו ומה תהליך ההחלמה מהניתוח של העיקור , בוא נצלול רגע לסיבות הרפואיות למה עיקור מומלץ.

היתרונות הבריאותיים של עיקור חתולה

1. סיכון מופחת לסרטן השחלות והרחם: עיקור מסיר את השחלות והרחם, מה שמבטל את הסיכון לסרטן באיברים אלו. לדוגמא אנחנו מסירים את הסיכוי לפיומטרה  שזהו זיהום ברחם של החתולה שמתרחש רק אצל חתולה לא מעוקרת.

דוגמא נוספת שאפשר להזכיר היא הפחתת הסיכון לסרטן החלב שאמנם הוא לא שכיח אך הוא מופיע יותר אצל חתולות לא מעוקרות ואם העיקור מבוצע לפניי מחזור הייחום הראשון (בערך לאחר חצי שנה) אז הסיכוי למחלה יורד דרסטית.

2. הייחום מאופיין אצל חתולה במגוון התנהגויות לא רגועות כמו יללות, חוסר שקט וסימון טריטוריה בשתן . לאחר העיקור התנהגויות אלו אינן חוזרות ויש יותר שקט לבעלים.

3. הריון לא רצוי – הוא לא בריא כי החתולה בסיכון בזמן ההיריון וגם שיש למצוא פתרון לגורים מה שמקשה מאוד גם על הבעלים וגם על האימא. שלא נדבר על מחלות שעלולות לעבור במהלך ההיריון כמו הרפס חתולים.

ניתוח עיקור חתולה

במהלך כל הניתוח בו מסירים את הרחם והשחלות , החתולה מורדמת ויש מעקב שח מוניטור צמוד על כל המדדים הקריטים כמו קצב הלב וכדומה.

הווטרינרית המנתחת מבצעת חתך בבטן כדי להגיע לשחלות ולרחם ואז לאחר הסרתם , מבצעים תפירה כירורגית בעזרת תפרים או דבק כירורגי. לאחר הניתוח החתולה נמצאת במעקב של מספר שעות במרפאה והיא מקבלת תרופות לשיכוך כאבים. הכאבים ממשיכים לאורך מספר ימים בהם כדאי שהחתול יהיה בסביבה מוגנת מסכנה וינוח לפחות 14 יום.

חשוב לזכור כמו כל ניתוח אצל בני אדם , אזור החתך צריך להיאחות ולכן חשוב שאזור החתך יהיה נקי ושלא יהיו איתו מגע.

משך הניתוח

זמן הניתוח משתנה בהתאמה לשיטת הניתוח בה בוחר הווטרינר , גילה של החתולה והגזע שלה , אך הוא נחשב לניתוח לא מסובך והוא אורך בין 20 ל-45 דקות. כאמור הניתוח נעשה בהרדמה ולכן יש שלב של התאוששות מההרדמה וחזרה איטית לתפקוד אך רוב החתולים יוכלו להשתחרר הביתה באותו היום.  הניתוח כמו כל תהליך רפואי הינו תהליך פולשני ולכן מהווה סיכון מסוים לחתולה אך סיכון זה הינו מצומצם בגלל המיומנות של הווטרינרים והביצוע שלו התכוף בכל מרפאה.

תופעות לוואי לניתוח

לאחר עיקור, חתולות רבות מרגישות עלייה בתיאבון, מה שעלול להוביל לעלייה במשקל אם לא מפקחים על התזונה.  מחקרים מראים על שינויים הורמונליים שמתרחשים בגוף שתוצאתם היא עליה של 25%-20% במשקל הרגיל. לכן לאחר ההחלמה המלאה ווטרינרים ממליצים על:

א. דיאטה מבוקרת של כמות האוכל בהתאמה לגזע החתול ולגילו.

ב. עידוד פעילות ספורטיבית ומשחק של החתולים.

ג. שקילה של החתול כל שבוע לוודא שהמשקל יציב ותקין.

ד. התייעצות עם ווטרינר בצורה יזומה אם רואים שיש השמנה.

עלות עיקור

עלות העיקור היא תלות של המצב הבריאותי של החתול. העלות המרכזית היא עלות חדר הניתוח שהינו תמיד עמוס בכל מרפאה.

בדר"כ מדובר בתהליך לא יקר של כמה מאות שקלים , לא יותר.

אלטרנטיבות לעיקור חתול או כלבה

לאחרונה פותחה פריצת דרך חדשה בשיטות עיקור ללא ניתוח לחתולים ולכלבים. שיטה זו משתמשת בהזרקה בודדת של תרכובת בשם GonaCon, שהיא חיסון למניעת הריון שניתן לתת ללא צורך בניתוח.  לצערנו השיטה עדיין לא מיושמת בישראל אבל אנחנו אופטימיים שבעתיד הסבל הזה ימנע מחיות המחמד.

לסיכום

ניתוח עיקור בחתולים הוא הליך פשוט יחסית שניתן לבצע בכל גיל אבל מומלץ לבצע לפני הייחום הראשון אצל נקבות הניתוח כולל הוצאת השחלות והרחם דרך חתך קטן בבטן. בחתולים זכרים, הניתוח נקרא בעברית סירוס ובו מוציאים את האשכים דרך חתך קטן בשק האשכים.

 

צוות המרפאה תמיד זמין עבורכם לכל שאלה או יעוץ. מבטיחים להעניק את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר עבור חיית המחמד שלכם. מוזמנים להתקשר אלינו להתייעצות בטלפון 09-9572267 או לשלוח ווטסאפ אל המספר 058-445-2100.